ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (107-118)
Rola wsparcia dzieci przez organizacje społeczne w dobie kryzysu
Więcej
Ukryj
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Życie młodego pokolenia, a szczególnie dzieci, we współczesnym świecie nacechowane jest wieloma zagrożeniami nie tylko natury egzystencjalnej, lecz także emocjonalnej. Również w naszym kraju odczuwamy skutki społeczne tzw. globalnego zamieszania, które przejawia się różnego typu kryzysami. Powszechnie obserwujemy i odczuwamy skutki zarówno kryzysu zaufania, w tym dotyczącego upadku autorytetów, wartości etycznych i społecznych (kryzys rodziny, dzieci ulicy, eurosieroty), jak i skutki oddziaływań globalnych, takich jak: pogłębiający się kryzys klimatyczny (globalne ocieplenie), kryzys humanitarny (np. wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie), czy też narastający kryzys ekonomiczny związany z przewidywanym przewartościowaniem rynku pracy (automatyzacją i robotyzacją w produkcji – przemysł 4.0, wprowadzeniem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego).
W tej sytuacji niezmiernie istotne wydaje się wdrożenie zarówno rządowych (ogólnokrajowych) programów społecznych, jak i rozwój działań organizacji pozarządowych w wymiarze lokalnym. Tylko zaplanowane i skoordynowane działania organizacji społecznych, kościołów i związków wyznaniowych mogą przynieść oczekiwany skutek na rzecz poprawy jakości życia i bezpieczeństwa najmłodszych w dobie różnorodnych zagrożeń.
W niniejszym artykule autor skupił się zarówno na zagadnieniach dotyczących badań wybranych organizacji pozarządowych i instytucji publicznych, aby dokonać analizy dotychczasowych efektów ich działań (diagnozy stanu obecnego), jak i na wypracowaniu niezbędnych rekomendacji na przyszłość. W rezultacie powinno to przynieść znaczącą poprawę efektywności oddziaływania na lokalne społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.
FINANSOWANIE
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” pt. „Współczesny obraz społeczeństwa polskiego w nauce i debacie publicznej”
REFERENCJE (9)
1.
Atkinson P., Language and Reproduction. AnIntroduction to the Sociology of Basil Bernstein, Routledge, London 2007.
2.
Bernstein B. Class, Codes and Control, vol 1, 2, 3, Routledge & Kegan Paul, London 1973.
3.
Durkheim E, De la division du travail social, Les Presses universitaire de France, 8e edition, Paris1967.
4.
James R.K., Gilliland B.E., Strategie interwencji kryzysowej, PARPAMEDIA. Wyd. Edukacyjne, Warszawa 2008.
5.
Jaszczurowska E., Kody socjolingwistyczne i edukacyjne, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna, Bielsko-Biała 2011.
6.
Kubacka-Jasiecka D., Interwencja kryzysowa z perspektywy psychosocjokulturowego paradygmatu kryzysu, W: Kryzys, interwencja i pomoc psychologiczna. Nowe ujęcia i możliwości (red. D. Kubacka-Jasiecka, K. Budyń). Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2004.
7.
Suchodolska J., Młodzież i dorośli wobec kryzysu indywidualnego – potrzeba wsparcia społecznego w rozwoju psychicznej niezależności (i dojrzałej tożsamości), Kultura Społeczeństwo Edukacja, nr 2 (10), Poznań, 2016.
8.
Robinson K., Aronica L., Creative Schools. The Grassroots Revolution That’s Transforming Education, VIKING, New York 2016.
9.
Sadovnik A.R., Basil Bernstein, Prospects: the quarterly review of comparativeeducation, vol. XXXI, no. 4, December 2001.