PL EN
Wydawnictwo
AWSGE
Akademia Nauk Stosowanych
WSGE
im. Alcide De Gasperi

Etyka wydawnicza

 
Kodeks Etyczny Wydawnictwa


Etyka publikacji i stwierdzenie nadużycia

Wydawnictwo Akademii Nauk Stosowanych WSGE im. A. De Gasperi w Józefowie ma na celu zapewnienie etyki i jakości publikacji naukowych. Dlatego dotrzymanie norm zachowań etycznych jest obowiązkowym dla wszystkich zaangażowanych stron: autorów, recenzentów i redaktorów.


Redakcja Wydawnictwa musi:

– Bronić i promować wolności wypowiedzi.
– Utrzymywać integralność zapisu akademickiego.
– Wykluczać potrzeby komercyjne, które naruszają standardy intelektualne i etyczne.
– Zapewnić, że wszystkie publikowane raporty i opinie z badań zostały zweryfikowane przez odpowiednio wykwalifikowanych recenzentów (w tym statystycznego w stosownych przypadkach).
– Zapewnić, że odpowiedni recenzenci są wybierani dla zgłoszonych materiałów (czyli osoby, które są w stanie ocenić pracę i są wolne od dyskwalifikujących ich konkurencyjnych interesów).
– Zaadoptować systemy do wykrywania plagiatów (na przykład: oprogramowania szukające podobnych tytułów) w złożonych materiałach.


Odpowiedzialność Redakcji

– Aktywne poszukiwania opinii autorów, czytelników, recenzentów i członków rad redakcyjnych na temat sposobów poprawy procesów wydawniczych czasopisma.
– Przyjąć systemy weryfikacji autorstwa lub współautorstwa, które promują dobre praktyki (czyli takie systemy, które rzeczywiście określałyby, kto stworzył artykuł) oraz zapobiegałyby nadużyciom (np.: zjawiskom ghost and guest authors).
– Redaktorzy mają pełną odpowiedzialność i uprawnienia do odrzucenia / akceptacji artykułu.
– Redaktorzy odpowiadają za treści i ogólną jakości publikacji.
– Redaktorzy powinni opierać swoje decyzje jedynie na znaczeniu tematu, jakości pracy (włączając w to strukturę artykułu i jasność wypowiedzi), mocy i znaczeniu argumentów, oryginalności argumentów, wkładu w budowę teorii i zasobie wiedzy w dziedzinie mediów i komunikacji.
– Redaktorzy powinni zadbać o zachowanie anonimowości recenzentów.
– Redaktorzy powinni upewnić się, że cały publikowany materiał badawczy jest zgodny z wytycznymi etycznymi.
– Redaktorzy powinni podejmować działania, jeśli podejrzewają wykroczenia w obszarze podejmowania decyzji , co do akceptacji lub odrzucenia publikacji materiału i podjąć wszelkie możliwe racjonalne próby rozwiązania problemu.
– Redaktorzy są odpowiedzialni za dotrzymanie terminów publikacji i powinni współpracować z wydawnictwem na każdym etapie procesu publikacji.
– Redaktorzy powinni zapobiegać powstawaniu wszelkich konfliktów interesów pomiędzy pracownikami, autorami, recenzentami i członkami Rady.


Bibliografia:

COPE Best Practice Guidelines for Journal Editors. http://publicationethics.org/files/u2/Best_Practice.pdf
 
Journals System - logo
Scroll to top