ROZDZIAŁ KSIĄŻKI (59-82)
Compliance – zarys instytucji na przykładzie wybranych regulacji Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej
Więcej
Ukryj
1 |
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie |
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zagadnienia compliance, które aktualnie nabiera szczególnie istotnego znaczenia w okresie zagrożenia światowym kryzysem gospodarczym, kiedy bezpieczeństwo działania i pewność obrotu stają się wręcz kluczowe. W oparciu o wybrane przepisy prawa i źródła prawa miękkiego (soft law) tj. rekomendacje i wytyczne organów nadzorczych i przykładowych organizacji branżowych Stanów Zjednoczonych, Republiki Federalnej Niemiec i Rzeczypospolitej Polskiej podjęta zostanie analiza tej tematyki, która powinna pozwolić lepiej zrozumieć czytelnikowi niebagatelne znaczenie tego narzędzia do mitygacji ryzyk jakim jest compliance.
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie procesu genezy historycznej i współczesnego dynamicznego rozwoju systemów compliance w oparciu o przykładowe regulacje prawne wskazanych ustawodawstw oraz ukazanie różnić i podobieństw w prezentowanych porządkach prawnych.
Celem artykułu jest również zwrócenie uwagi na istniejące problemy definicyjne tego terminu oraz zaprezentowanie w jaki sposób ujmowane są funkcje compliance w wybranych jurysdykcjach.
Ostatecznie, w artykule zaprezentowana zostanie problematyka skuteczności systemów compliance tj. w którym momencie system compliance powinien zadziałać – przed wykryciem nadużycia (funkcja prewencyjna) czy dopiero po jego wykryciu (funkcja następcza lub represyjna). Wykrycie nieprawidłowości, która z pozoru może się wydawać nieznacząca może jednak doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, ekonomicznych lub reputacyjnych zarówno w obszarze prawa cywilnego, administracyjnego jak i karnego. Powyższe powoduje, że skuteczność systemów compliance zależy m.in. od momentu wykrycia nieprawidłowości w organizacji.
We wstępie należy również zaznaczyć, że dotychczasowe badania nad problematyką compliance były domeną instytucji z obszaru zarządzania ryzykiem, natomiast od kilku lat w literaturze zauważalny jest jednak trend zainteresowania tematyką compliance przedstawicieli nauk prawnych. Jest to jednak wciąż nowa dziedzina i ze względu na mnogość przepisów powszechnie obowiązujących oraz źródeł prawa miękkiego oraz wątpliwości interpretacyjne samego terminu, obszar compliance wymaga dalszej analizy i zbadania od strony prawne.